Co zrobić po instalacji WordPressa?

Autor: | 25-11-2023

Zainstalowanie WordPressa jest tylko pierwszym krokiem, który należy wykonać, żeby Twój blog cieszył się pularnością, a strona firmowa przyciągała klientów. W poniższym artykule opiszę podstawowe czynności, które należy zrobić zaraz po instalacji WordPressa.

Instalacja certyfikatu SSL

W dzisiejszych czasach nie ma absolutnie żadnego powodu, żeby na swojej stronie nie mieć certyfikatu SSL. Zapewnia on nie tylko większe bezpieczeństwo, wiarygodność, ale też pozwala na lepsze pozycjonowanie naszej strony. Do tego możemy korzystać z darmowego certyfikatu Let’s Encrypt, który można uruchomić jednym kliknięciem w panelu większości hostingów. Opcjonalnie można skorzystać z zeroSSL. Od razu można wymusić też przekierowanie do https, ale ja z reguły tego nie robię z poziomu panelu. W dalszej części artykułu opiszę bardziej szczegółowo dlaczego tak robię.

Pokażę to na przykładzie hostingu w SeoHost, chociaż w przypadku innych firm hostingowych będzie podobnie. Wchodzimy kolejno w Zarządzaj ->Ustawienia Domeny. Następnie wybieramy naszą domenę i zaznaczamy bezpieczny SSL.

Zauważ, że na powyższym screenie nie zaznaczyłem opcji wymuszania przekierowania SSL. Wynika to z tego, że tego typu zabieg powoduje z reguły podwójne przekierowanie. Można temu czasami zapobiec poprzez edycję pliku .htaccess, ale o tym powiemy sobie później. Warto jednak pamiętać, ze jeśli nie zaznaczymy tej opcji, oraz nie skonfigurujemy odpowiednio .htaccess, to strona będzie dostępna pod dwoma adresami, a to jest bardzo niekorzystne dla SEO.

Instalowanie nowego motywu i konfigurowanie go

WordPress posiada gigantyczną bazę darmowych i płatnych motywów. Powinieneś kierować się jednak nie tylko jego wyglądem, ale także optymalizacją, czy możliwościami jego konfiguracji. To, czy dany motyw jest dobrze zoptymalizowany, możesz sprawdzić za pomocą Gtmetrix i PageSpeed Insights. Warto też sprawdzić, czy jesteś w stanie za pomocą Dostosuj, dopasować wygląd na swoich potrzeb.

Są też mniej oczywiste rzeczy, na które należy zwracać uwagę, np. jeśli mamy listę postów, to optymalnie do każdego wpisu powinien prowadzić jeden link – najlepiej takim linkiem powinien być otoczony tytuł, ponieważ zawiera on słowa kluczowe. Niestety zdecydowana większość motywów łamie tę zasadę i czasami do jednego postu prowadzą nawet 3 linki – ze zdjęcia, tytułu i jeszcze przycisku read more.

A co jeśli dany motyw nie daje możliwości zmian w tym zakresie, zawsze możesz zostawić to jak jest, albo użyć motywu potomnego. Nie polecam wprowadzać zmian bezpośrednio w plikach motywu, ponieważ po pierwszej aktualizacji wprowadzone zmiany znikną. Możesz więc stworzyć motyw potomny (albo na piechotę, albo za pomocą odpowiednich pluginów), i dopiero w motywie potomnym nadpisywać zmiany. Jest to jednak aspekt nieco bardziej zaawansowany i omówię go w oddzielnym wpisie.

Usuwanie niepotrzebnych motywów i wtyczek z WordPress

WordPress standardowo instaluje kilka motywów i wtyczek. Warto usunąć wszystkie wtyczki z których nie będziesz korzystać, natomiast warto zostawić tylko dwa motywy. Jeden, który będzie włączony, i drugi – na wypadek gdyby coś stało się z tym pierwszym.

Instalujemy wtyczkę do SEO pod WordPress

Nawet darmowe wersje wtyczek do SEO zazwyczaj oferują sporo. Jeśli nie chcesz płacić, to polecam Yoast, albo Rank Math. Obie wtyczki są świetna i już z automatu poprawiają konfigurację naszej strony pod SEO. Tutaj nie będę się za bardzo rozpisywać, ponieważ z tych wtyczek będziemy korzystać w dalszej części tego artykułu.

Ustawienie jednej wersji strony

Jeśli nie wymusiliśmy przekierowania do SSL, to nasza strona będzie dostępna pod kilkoma adresami. To jest bardzo niekorzystne. Znam dwie popularne metody na zmianę tego stanu rzeczy. Opcja pierwsza – możemy ustawić przekierowania, panelu admina naszego hostingu (to pokazywaliśmy sobie wcześniej), opcja druga – możemy ustawić regułę w .htaccess.

Różnica jest taka, że jeśli ustawisz przekierowanie w panelu, to zazwyczaj będziesz mieć podwójne przekierowanie, a z pomocą .htaccess, możesz mieć tylko jedno. Czy ma to znaczenie? Według mnie niewielkie. Żeby nie było tak kolorowo, to powiem tylko, że czasami są problemu z przekierowania w .htaccess na niektórych serwerach.

Żeby sobie zobrazować o czym mówię, zobaczcie te dwa screeny:

Za bardzo nie ma o czym mówić w przypadku przekierowań z poziomu panelu admina (zaznaczamy checkbox i w zasadzie nic więcej nas nie interesuje). Jeśli natomiast zdecydujemy się na edycję .htaccess, należy dodać taką regułę:

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.twoja-domena.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ https://twoja-domena.pl/$1 [L,R=301]
RewriteEngine On 
RewriteCond %{HTTPS} off 
RewriteRule ^(.*)$ https://twoja-domena.pl/$1 [L,R=301]

Oczywiście zmieniamy tylko naszą domenę. Sam plik .htaccess można edytować albo bezpośrednio na serwerze, albo za pomocą pluginów do SEO. Omówię to na przykładzie Rank Math i Yoast.

Jak edytować .htaccess w Rank Math?

Przechodzimy kolejno Ustawienia ogólnie -> Edycja .htaccess. Żeby móc edytować .htaccess, musimy zaznaczyć checbkox Rozumiem ryzyko i chcę edytować plik.

Jak edytować .htaccess z poziomu Yoast

Procedura jest dosyć podobna. Wchodzimy kolejno w Narzędzia > Edytor plików, a następnie edytujemy plik .htaccess.

Zabezpieczanie strony

WordPress jest najpopularniejszym CMS, a co za tym idzie jest na celowniku wielu hakerów. Warto więc rozważyć odpowiednie zabezpieczanie naszej strony. Napisałem oddzielny tekst o zabezpieczaniu wordpressa, dlatego w tym miejscu nie będę się rozpisywał. Po prostu odsyłam Was do tamtego tekstu.

Usunięcie /category/ z adresu URL (opcjonalnie)

Domyślnie strony kategorii zawierają prefix category, np. https://webowyswiat.pl/category/wordpress. Taki adres jest dla mnie mało elegancki i zbyt długi, dlatego częgo go skracam, poprzez usunięcie /category/. Uważam, że jest to zabieg opcjonalny, ponieważ raczej nie powinien mieć wpływu na SEO. Najprościej możesz to osiągnąć za pomocą pluginów, takich jak Rank Math, czy Yoast.

Usuwanie /category/ z adresu URL strony za pomocą Rank Math

Przechodzimy kolejno do Ustawienia ogólne -> Odnośniki i zaznaczamy Postawa kategorii.

Usuwanie /category/ za pomocą wtyczki Yoast

Sprawa jest równie prosta jak w przypadku Rank Math. Wystarczy wybrać kolejno Ustawienia > Kategorie i na samym dole odznaczyć opcję Zachowaj prefiks kategorii w slugach.

Optymalizacja szybkości ładowania strony

Prawda jest niestety taka, że już na etapie wyboru szablonu (o ile korzystasz z gotowych), powinieneś kierować się jego wydajnością. Zawsze wydajność można nieco poprawić, ale lepiej zaczynać od szablonu, który już sam w sobie jest dobrze zoptymalizowany. Aktualny wskaźnik, tzw. PSI (PageSpeed Insights) możesz sprawdzić tutaj, wraz ze wszystkimi wskazaniami.

Bez względu na aktualny poziom PSI są rzeczy, które jak najbardziej możesz zrobić:

  1. Używać formatów webp, zamiast jpg, czy png. Są co prawda wtyczki do WordPressa, które automatycznie będą konwertować wszystkie używane przez Ciebie zdjęcia, ale równie dobrze możesz to robić sam za pomocą programów graficznych, np. Gimpa, albo przeróżnych konwerterów.
  2. Używać mniejszej ilości wtyczek – niestety dużo osób instaluje każdą „fajną” wtyczkę jaką znajdą, a to niestety wpływa na wydajność strony. Przykładowo – chcesz mieć menu na stronach wpisów, które będą przenosić Ciebie do konkretnych nagłówków. Po co instalować dodatkową wtyczkę, skoro taką funkcjonalność oferuje chociażby Rank Math? Tak samo zastanów się, czy na pewno potrzebny jest Ci Elementor, albo zestaw nowych widżetów.
  3. Zoptymalizuj stronę za pomocą odpowiedniej wtyczki. Osobiście korzystałem z kilku. Często korzystam z LightSpeed Cache, ale najprostsza będzie z pewnością będzie Autoptimize i ją polecam osobom początkującym. Ogromną zaletą tej wtyczki jest to, że nie trzeba jej specjalnie konfigurować i już z automatu zapewnia przyzwoitą optymalizację Tego typu wtyczki pozwalają na cachowanie strony, czy minifikowanie stylów css i skryptów js.

Podpięcie Google Analytics i Google Search Console

Według mnie jest to konieczność, jeśli chcesz, żeby Twoja strona była widoczna. Konfiguracja tych usług od strony Google jest bardzo prosta, natomiast od strony WP najprościej będzie zainstalować plugin Site Kit (od Google) i połączyć ją z kontem, na którym te usługi są uruchomione. Więcej na ten temat napiszę wkrótce.

Podsumowanie

Wymienione powyżej czynności są jedynie przykładami, które pozwolą Ci wystartować z własną stroną firmową, czy blogiem. Inne propozycje możesz podawać w komentarzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum

Ostatnie wpisy

Potrzebujesz strony? Dobrze trafiłeś!

  • W pierwszym kroku staram się rozpoznać potrzeby klienta i jego cele biznesowe - budowanie społeczności, rozpoznawalności marki, a może zwiększenie konwersji?
  • Przygotowanie projektu graficznego strony WWW. Strony powinny nie tylko być eleganckie i odzwierciedlać charakter Twojej działalności, ale przede wszystkim powinny spełniać założenia biznesowe.
  • Po akceptacji projektu graficznego mogę przystąpić do stworzenia strony. Tworzę je głównie w WordPressie, ale możliwe jest tworzenie dedykowanych rozwiązań.
  • Zoptymalizuję Twoją stronę pod kątem SEO.
  • Podłączę narzędzia do śledzenia konwersji i zainstaluję niezbędne wtyczki. Piszę także autorskie rozwiązania na potrzeby moich klientów.

Napisz do mnie

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.