Uruchamianie WordPressa w Dockerze

Autor: | 24-11-2023

Często jesteśmy zmuszeni do testowania wprowadzanych przez nas zmian lokalnie. Zazwyczaj jest to szybsze i wygodniejsze niż na serwerze. Nie zawsze jednak chcemy stawiać serwer u siebie lokalnie. Docker jest świetną alternatywą.

Czym jest Docker?

Docker to otwarta platforma służąca do automatyzacji procesów wdrażania i uruchamiania aplikacji w izolowanych środowiskach zwanych kontenerami. Kontenery w Dockerze stanowią lekkie, przenośne jednostki, które zawierają wszystko, co niezbędne do uruchomienia aplikacji, w tym kod, biblioteki, narzędzia systemowe i zależności. Dzięki zastosowaniu technologii kontenerów, Docker umożliwia konsystentne środowisko wykonawcze, niezależnie od systemu operacyjnego gospodarza, co eliminuje problemy związane z różnicami w konfiguracji systemowej i umożliwia deweloperom oraz operatorom łatwiejsze zarządzanie aplikacjami na różnych środowiskach.

Jedną z kluczowych cech Dockera jest szybkość uruchamiania i łatwość przenoszenia kontenerów między różnymi środowiskami. W porównaniu do tradycyjnych maszyn wirtualnych, które wymagają pełnej emulacji systemu operacyjnego, kontenery w Dockerze wykorzystują funkcje izolacji dostępne w jądrze systemu, co sprawia, że są bardziej efektywne pod względem zasobów. Dodatkowo, Docker oferuje narzędzia do budowy obrazów kontenerów, które są opakowanymi, jednolitymi jednostkami oprogramowania, co ułatwia proces wdrażania i skalowania aplikacji. Dzięki tym zaletom, Docker stał się niezwykle popularnym narzędziem w środowiskach deweloperskich, a także w środowiskach produkcyjnych, gdzie umożliwia elastyczne i efektywne zarządzanie aplikacjami.

Uruchamiamy WordPressa w Dockerze

Zakładam, że masz już zainstalowanego Dockera. Proces instalacji będzie się nieco różnić w zależności od platformy. Teraz możemy stworzyć plik docker-compose.yml. To on pozwoli nam uruchomić środowisko. W najprostszej formie będzie wyglądać tak:

wordpress:
 image: wordpress
 links:
  - mariadb:mysql
 environment:
  - WORDPRESS_DB_PASSWORD=password
  - WORDPRESS_DB_USER=root
 ports:
  - 80:80
 volumes:
  - ./html:/var/www/html
mariadb:
 image: mariadb
 environment:
  - MYSQL_ROOT_PASSWORD=password
  - MYSQL_DATABASE=wordpress
 volumes:
  - ./database:/var/lib/mysql

teraz będąc w katalogu z tym plikiem należy użyć polecenia

docker-compose up

Teraz pozostaje tylko pytanie jak edytować pliki naszego WordPressa. Jeśli używasz Visual Studio Code, to jest to banalnie proste. Po uruchomieniu kontenera należy wejść w zakładkę Remote explorer, i uruchomić kontener.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum

Ostatnie wpisy

Potrzebujesz strony? Dobrze trafiłeś!

 • W pierwszym kroku staram się rozpoznać potrzeby klienta i jego cele biznesowe - budowanie społeczności, rozpoznawalności marki, a może zwiększenie konwersji?
 • Przygotowanie projektu graficznego strony WWW. Strony powinny nie tylko być eleganckie i odzwierciedlać charakter Twojej działalności, ale przede wszystkim powinny spełniać założenia biznesowe.
 • Po akceptacji projektu graficznego mogę przystąpić do stworzenia strony. Tworzę je głównie w WordPressie, ale możliwe jest tworzenie dedykowanych rozwiązań.
 • Zoptymalizuję Twoją stronę pod kątem SEO.
 • Podłączę narzędzia do śledzenia konwersji i zainstaluję niezbędne wtyczki. Piszę także autorskie rozwiązania na potrzeby moich klientów.

Napisz do mnie

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.