WordPress, czy autorski CMS. Co lepsze dla Twojej firmy?
20-11-2023
Wybierając CMS do budowy firmowej strony internetowej zapewne prędzej, czy później staniesz przed dylematem – autorski cms, czy WordPress. Wbrew pozorom ten wybór będzie niósł ze sobą duże konsekwencje w przyszłości, więc warto poświęcić chwilę na podjęcie właściwego wyboru.
Spis treści
Autorski CMS, a WordPress – porównanie
Koszty
Porównanie zacznijmy od tego, co dla wielu będzie kwestią najważniejszą – czyli od kosztów. Pod tym aspektem WordPress wypada zdecydowanie lepiej. Sam w sobie jest rozwiązaniem darmowym. Posiada jednak wiele darmowych i płatnych wtyczek, które rozszerzają jego możliwości. Potrzebujesz wtyczek do SEO? Możesz wybierać. A może chcesz używać graficznego page buildera do tworzenia swoich stron? W przypadku WordPressa często większym problemem jest dobór wtyczki, które w największym stopniu spełni nasze oczekiwania, niż znalezienie jakiejkolwiek. Zazwyczaj wtyczki nawet w wersji darmowej udostępniają wystarczające możliwości dla większości użytkowników.
Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku autorskich CMS. Pamiętajmy, że firma poświęciła niemałe zasoby na stworzenie takiego CMS’a i będzie chciała czerpać z tego określone profity. Nie zawsze będzie to widoczne przy samym wdrożeniu, ale przy dłuższej współpracy jak najbardziej. Za każdym razem, kiedy zajdzie potrzeba dodania pewnego modułu na stronie, będziesz zmuszony płacić producentowi danego CMS. Nie znajdziesz publicznie dostępnych pluginów, których możesz użyć. Należy jeszcze doliczyć koszt wsparcia technicznego. Decydując się na tego typu rozwiązanie, zawsze podejmujesz ryzyko, że ta strona nie będzie działać zgodnie z założeniami i będzie ją trzeba łatać, więc moim zdaniem pakiet pomocy technicznej jest wręcz niezbędny.
Łatwość obsługi
WP jest najpopularniejszym CMSem. W Internecie znajdziesz ogromną ilość poradników na jego temat, a sam interfejs jest bardzo intuicyjny. Co prawda istnieje sporo bardziej zaawansowanych aspektów związanych z tym CMS, ale nie są one w żadnym razie niezbędne do prowadzenia strony.
W opozycji stoją autorskie rozwiązania, które w dużej mierze zależą od tego kto je tworzył. Wbrew pozorom stworzenie funkcjonalnej i przyjaznej użytkownikowi aplikacji wcale nie jest takie proste jak mogłoby się wydawać. Dlatego najlepiej byłoby po prostu poprosić o demo takiego CMS.
Śmiem jednak wątpić, że bardziej złożone systemy zarządzania treścią będą prostsze w obsłudze od WP. No chyba, że mówimy o jakiś mikro-cmsach. Dodatkowa tego typu aplikacje zazwyczaj używają bardzo dużo gotowych pluginów jQuery do podstawowych funkcjonalności, a one nie będą się ze sobą tak integrować jak WP.
A jeśli chcesz mieć namiastkę tego jak intuicyjny jest WordPress, to możesz spróbować przygotować stronę w Joomla. Nie twierdzę, że ten CMS jest zły, ale pod kątem intuicyjności WP bije go na głowę. A mówimy o systemie, który jest dojrzały.

Możliwości rozwoju strony
Wiele firm nakłaniających do kupna dedykowanego rozwiązania twierdzi, że tworząc własny CMS możemy zrobić praktycznie wszystko, a WP zawsze będzie nakładał na nas swoje ograniczenia. Nie do końca mogę się jednak z tym stwierdzeniem zgodzić. Oczywiście WP ma swoje ograniczenia i do tworzenia bardzo mocno customowych rozwiązań może nie jest najlepszym wyjściem, ale… możemy w nim zrobić zadziwiająco dużo. Możemy postawić bloga, stronę firmową, sklep, czy portal z ogłoszeniami. Dodatkowo mamy ogromną bazę pluginów – od page builderów, po zaawansowane rozwiązania do optymalizacji, czy SEO. Stworzenie tego typu rozwiązań przewyższą możliwości techniczne i finansowe większości agencji.
Dodatkowo warto pamiętać, że tworząc autorski CMS, także takie firmy nakładają na siebie pewne ograniczenia. Pamiętaj też, że decydując się na autorskie rozwiązanie niejako uzależniasz się od firmy, która takowe rozwiązanie stworzyła. W przypadku, gdyby Wasze drogi się rozeszły, to prawdopodobnie żadna inna firma nie będzie chciał opiekować się stroną, którą stworzył ktoś inny. A jeśli nawet, to koszty będą już bardzo wysokie, co nie koniecznie będzie szło w parze z jakością usługi.
Bezpieczeństwo
Jak wiadomo – bezpieczeństwo stron internetowych jest szalenie istotne, bez względu na to, czy prowadzisz bloga, czy stronę firmową. I tutaj nie mam dla Ciebie jednoznacznej odpowiedzi, dlatego, że luki bezpieczeństwa mogą się zdarzyć w każdym systemie. WP pod tym kątem ma nie najlepszą opinię, chociaż niesłusznie. Prostota obsługi powoduje, że wielu początkujących użytkowników zakłada strony na WP. Instalują masę niepotrzebnych wtyczek i później ich nie aktualizują. Biorąc pod uwagę, że WordPress jest najpopularniejszym CMS’em, to takie strony są wręcz wymarzone do przeprowadzania ataków. Sam WP jest bezpieczny, i zachowując zdrowy rozsądek, Twoja strona będzie jak najbardziej bezpieczna. Za WordPressem przemawia też to, że ma otwarty kod, dzięki czemu społeczność może szybko wyłapać luki bezpieczeństwa.
Czy w takim razie autorski CMS będzie bezpieczniejszy?
Tutaj musisz opierać się o wiedzę programisty, który stworzył taki CMS, a z tym często bywa różnie. Dodatkowo sam framework także może posiadać luki bezpieczeństwa. Wypadałoby więc aktualizować taki CMS, czego zazwyczaj się nie robi.
Elastyczność
WordPress posiada ogromną ilość pluginów, dzięki czemu można go dopasować do swoich potrzeb i konkretnej strony. Te pluginy często są tworzone przez duże, wyspecjalizowane firmy, dzięki czemu WP jest rozwiązaniem niezwykle elastycznym. Mamy też do dyspozycji wiele page builderów, możemy tworzyć też własne motywy. Stworzenie takiego core cmsa wymaga pewnego doświadczenia.
Osobiście miałem okazję widzieć cms’u z kodem spaghetti i metody, które miały po kilkaset linii kodu, bez jakichkolwiek testów. Niesie to ze sobą bardzo podstawowe ryzyko – przy jakiejkolwiek aktualizacji strona z niewiadomych przyczyn może przestać działać, albo co gorsza – może stać się celem ataku hakerskiego.
Czy WordPress sprawdzi się w przypadku każdej strony?
Nie systemu zarządzania treścią, który sprawdzi się w przypadku absolutnie każdej strony. O wadach samego WP też pewnie sobie porozmawiamy, ale warto tutaj nadmienić, że w przypadku stron bardzo mocno customowych, albo które wymagają ogromnych baz danych – zwłaszcza w kilku językach, WP nie będzie najlepszym wyjściem.
Czy w takiej sytuacji jesteśmy skazani na autorskie CMSy?
Oczywiście, że nie! Mamy alternatywne systemy pokroju Drupala, czy Joomli, ale mamy też CMS’y w stylu zrób to sam, pokroju October CMS, czy Wagtail, które mogą być fajną alternatywą dla całkowicie autorskich cmsów.